Дефіцит бюджету: причини виникнення та джерела фінансування на національному та місцевому рівнях

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.58423/2786-6742/2025-9-306-318

Ключові слова:

дефіцит бюджету, державний бюджет, місцеві бюджети, державний борг, внутрішнє фінансування бюджету, зовнішнє фінансування бюджету

Анотація

У статті досліджено сучасний стан дефіциту бюджетів країн Європейського Союзу, державного та місцевих бюджетів в Україні, проаналізовано взаємозв’язок дефіциту бюджету та державного боргу та їх тенденції в сьогоднішніх умовах. У статті запропоновано узагальнене групування чинників, що ведуть до формування дефіциту бюджету на національному та місцевому рівнях з урахуванням сучасних тенденцій міжнародних та національних соціально-економічних та політичних викликів. Довгостроковий характер дефіциту державного бюджету України дозволяє стверджувати про визначальне значення незадовільної системи управління державними фінансами, низьку фінансову дисципліну, нераціональне використання державних коштів, лобіювання інтересів окремих груп та необґрунтовані преференції, високий рівень корумпованості та тіньового сектору, як базові внутрішні чинники хронічного зростаючого дефіциту бюджету. Акцентовано на увагу на доцільності формування дефіциту бюджету у окремих випадках для фінансування державних потреб.

Визначено, що довгострокове збільшення фактичного дефіциту бюджету держави виступає одним з чинників подальшого його зростання в результаті постійного нарощення державного боргу та видатків на фінансування бюджету. Вивчено динаміку співвідношення внутрішніх та зовнішніх джерел фінансування державного бюджету України, наголошено на негативних довгострокових тенденціях його динаміки. Досліджено показники дефіциту місцевих бюджетів України загалом та зроблено висновок про їх відносну профіцитність, що визначається результатами реформи децентралізації, укрупненням громад і як результат, підвищенням їх фінансової спроможності, більш чітким дотриманням бюджетного законодавства органами місцевого самоврядування, що у більшості випадків дозволяє стверджувати про тимчасовий касовий характер дефіциту місцевих бюджетів.

Наголошено, що в умовах стрімкого зростання дефіциту бюджету та державного боргу, неможливо забезпечити його повноцінне обслуговування виключно ринковими інструментами, тому буде використовуватися поєднання як політичних (повна або часткова відмова від окремих зобов’язань, домовленості з кредиторами про повне або часткове списання визначених зобов’язань, реструктуризація боргу для зменшення боргового тиску та можливості його подальшого обслуговування), так і фінансово-економічних заходів.

Біографії авторів

Катерина Сочка, Закарпатський угорський інституту ім. Ференца Ракоці ІІ

Кандидат економічних наук, доцент

Оксана Перчі, Закарпатський угорський інституту ім. Ференца Ракоці ІІ

викладач

Посилання

Radionov YU.D. Defitsyt byudzhetu: prychyny, naslidky, shlyakhy yoho pokryttya. Finansy Ukrayiny. № 2024 6. C. 54–74.

Buryachenko A.YE., Boldova A.A., Moskalenko N.I. Finansuvannya derzhavnoho defitsytu: manevrenistʹ u konteksti upravlinnya derzhavnym borhom. Ekonomika ta suspilʹstvo. 2023, vypusk 53.

Shykina N.A., Sirenok A.O. Defitsyt derzhavnoho byudzhetu yak providnyy pokaznyk byudzhetnoyi bezpeky derzhavy. Naukovyy visnyk Odesʹkoho natsionalʹnoho ekonomichnoho universytetu, 2024. № 7-8 (320-321). S. 108 – 113.

Yushko S.V. Rezulʹtaty vprovadzhennya ta osoblyvosti finansuvannya mistsevykh byudzhetiv v Ukrayini. Akademichnyy ohlyad. 2024. № 2 (61). 113 – 127.

Eurostat. URL: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-euro-indicators/w/2-22042025-ap.

Eurostat. URL:https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-euro-indicators/w/2-22102024-ap.

Ministerstvo finansiv. Derzhavnyy borh Ukrayiny. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/finance/debtgov/2023/.

Ministerstvo finansiv. VVP. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/economy/gdp/.

Kolisnyk O. Byudzhetnyy defitsyt: prychyny, ekonomichni efekty ta osoblyvosti upravlinnya. Ekonomika ta derzhava. 2014, №6. S. 26 – 32.

Teoriya finansiv: pidruchnyk / za red. prof. V. M. Fedosova, S. I. Yuriya. Kyyiv: Tsentr uchbovoyi literatury, 2010. 576 s.

Finansy u skhemakh i tablytsyakh: navch. posib. / za zah. red. V. p. Horyna. Ternopilʹ: Vektor, 2017. 181 s.

OpenBudget. Finansuvannya. URL: https://openbudget.gov.ua/national-budget/finance?class=creditors&view=table.

Byudzhetnyy kodeks Ukrayiny (№ 2456-VI vid 8 lypnya 2010 roku, iz zminamy). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17#Text.

Sochka K.A., Perchi O.F. Finansova detsentralizatsiya v Ukrayini: poperedni rezulʹtaty ta perspektyvy. Acta Academiae Beregsasiensis. Ekonomika. 2024. №5. s. 451 – 464.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-25

Номер

Розділ

Облік та фінанси